Bitcoin - czy to legalne?

Bitcoin - czy to legalne?
Kup Bitcoin szybkim przelewem
  • Bez prowizji
  • Błyskawiczna transakcja
  • Szyfrowanie SSL
PLN
BTC
Aktualny kurs BTC: -

Wiele osób żywo zainteresowanych kryptowalutami, zadaje sobie pytanie czy korzystanie z nich jest legalne? Czy transakcje realizowane przy pomocy kryptowlaut nie są zakazane przez prawo? Jakie konsekwencje mogą się wiązać z posiadaniem kryptowalut lub czy zarabianie na ich handlowaniu lub innych działaniach inwestycyjnych, są dopuszczone przez Państwo. Wbrew pozorom, nie są to pytanie nieuzasadnione, a pozostawienie ich bez odpowiedzi może mieć niestety wiele poważnych konsekwencji.

 

Jak polskie prawo traktuje kryptowaluty?

 

Mając na myśli określenie kryptowaluta, zdecydowana większość osób utożsamia ją właśnie z bitcoinem? Czy to dobrze? Naszym zdaniem nie, choć zdajemy sobie sprawę z tego, że BTC to jedna z najbardziej rozpoznawalnych i lubianych kryptowalut i utożsamianie skrótu BTC z nimi jest niemal naturalne. W polskim prawie nie ma przepisu ograniczającego lub wręcz zakazującego posługiwanie się BTC. Można to robić bez żadnych ograniczeń, kupując go i sprzedając na stworzonym w tym celu platformach transakcyjnych – kantorach i giełdach.

 

Czy kryptowaluty są na równi traktowane z pieniędzmi fiducjarnymi?

 

Tutaj nie mamy już tak pozytywnych informacji. Niestety w Polsce kryptowaluty nie są traktowane tak samo jak pieniądz tradycyjny, czyli fiducjarny. Co to w praktyce oznacza? Ano to, że nie można kryptowalutami płacić podatków. Nie mają one również aż takich przywilejów, jak na przykład polski złoty czy euro. Nie oznacza to jednak że polskie prawo jest ślepe i głuche i totalnie nie zdaje sobie sprawy z tego, jak szybko rozwija się rynek. Ustawodawcy rzecz jasna wiedzą że kryptowaluty istnieją i że korzysta z nich coraz więcej osób. Pamiętają również o tym, że handel kryptowalutami wielu z nich może przynosić całkiem spory dochód. Postanowili zatem zrobić wszystko, aby takie zyski opodatkować.

 

Czy od zysków z kryptowalut odprowadza się podatki?

 

Kolejny raz mamy dla Was złą informacje. Oczywiście że tak. Pomimo tego że polskie prawo nie traktuje BTC i innych kryptowalut w kategorii tradycyjnego pieniądza, nie omieszkało również opodatkować zysków z tytułu handlu kryptowalutami. Jeśli zatem zdecydowałeś się inwestować w kryptowaluty i rzeczywiście twoje działania przyniosły ci zysk, powinieneś pamiętać aby na koniec roku podatkowego się z niego rozliczyć i odprowadzić należny podatek. Jak to należy zrobić? Aby obracanie kryptowalutami było legalne i nie spotkały cię nieprzyjemności ze strony urzędów skarbowych, wiedz że nawet od najmniejszego zysku musisz odprowadzić podatek, rozliczając się z fiskusem na drukach PIT. Wysokość podatku od zysków z kryptowalut wynosi 19% i jest to wysokość ustawowa. Dokładnie taką samą wysokość podatku będzie trzeba zapłacić od zysków z obracania papierami wartościowymi na giełdach. Czym może grozić nie wywiązanie się z tego obowiązku? Jeżeli urząd skarbowy ujawni twoje nielegalne dochody, może nałożyć na ciebie dodatkową karę, wynoszącą do 80% ich wartości. Jak zatem widać, bardziej opłaca się odprowadzenie podatku w wysokości 19% niż liczenie na to, że być może fiskus nie dopatrzy się twoich zysków.

 

Czy rząd sprawuje pieczę nad bezpieczeństwem użytkowników kryptowalut?

 

Jest to bardzo dobre pytanie. Czy możemy czuć się bezpiecznie korzystając z kryptowalut w Polsce? Czy rząd i podległe mu instytucje przyglądają się działalności różnego rodzaju firm, zajmujących się pośrednictwem w obrocie kryptowalutami? Na to pytanie nie należy zbyt pochopnie odpowiadać. Zadaniem i rolą Państwa jest opieka i ochrona nad obywatelami. Wywiązuje się z tego rząd na różne sposoby, między innymi zapewniając darmową edukację, dostęp do opieki medycznej i znacznie więcej. Zostały również powołane specjalne instytucje, które przyglądają się temu jak działają firmy w sektorze finansowym. KNF, czyli krajowy nadzór finansowy to jeden z organów, którego zadaniem jest monitorowanie rynku finansów w Polsce i ostrzeganie obywateli przed potencjalnymi zagrożeniami. W polu działania KNF znajduje się również sektor kryptowalut. Pod lupę brane są takie firmy, które oferują pośrednictwo w sprzedaży lub skupie kryptowalut, jak również oferują narzędzia inwestycyjne w monety wirtualne.

 

Jak bezpiecznie posługiwać się kryptowalutami

 

Nie mówi się o tym zbyt często, ale na początkujących użytkowników kryptowalut czeka wiele zagrożeń. Skuszeni wizją szybkich i dużych zarobków, mogą oni nie zauważać typowych zagrożeń, ryzyk i niebezpieczeństw. Niektóre z nich to na przykład skorzystanie z usług firm, które świadczą je na zasadach niezgodnych z obowiązującym prawem. Niejasny regulamin, niejednoznaczny cennik opłat i prowizji oraz wiele innych pułapek, których głównym zadaniem jest wyłudzenie pieniędzy od użytkowników. Przykładowo, decydując się na skorzystanie z usług jednej z firm, oferującej pomoc w inwestowaniu w kryptowaluty, użytkownik może się zgodzić wpłacić im kryptowaluty równowartości 5000 złotych. Po pewnym czasie, widząc że nie uzyskuje oczekiwanych zysków, postanawia te środki wycofać. Okazuje się wówczas że taka decyzja wiąże się z potrąceniem opłaty manipulacyjnej wysokości nawet 20% wszystkich zgromadzonych środków. Bezsilni użytkownicy próbują szukać pomocy w organach państwowych. Czy one mogą jakoś wpłynąć na podmioty? W wielu przypadkach niestety nie, ponieważ ich działalność balansuje na cienkiej granicy prawa, ale nie przekracza jej. Nie ma zatem podstaw aby wszczynać śledztwo. Można natomiast prowadzić zakrojone na szeroką skalę akcje i kampanie informacyjne, mające uświadamiać istnienie tego typu zagrożeń.

 

Z usług jakich firm korzystać bezpiecznie

 

Kryptowaluty to rynkowa nowość, która dla wielu osób jest dużą zagadką. Skuszeni wizją dużych zarobków, często mają odwagę zaryzykować swoje oszczędności życia, aby wymienić je na kryptowaluty i przekazać nieznanym firmom, aby w ich imieniu je inwestowali. W ten sposób ponoszą bardzo duże ryzyko. Firmy tego typu nie biorą żadnej odpowiedzialności za możliwą stratę. Mają za sobą sztab prawników, którzy tak skonstruowali umowę, aby do takiego pośrednika inwestycyjnego nie można było składać żadnych roszczeń i zażaleń. Jakiekolwiek straty finansowe bierze na siebie klient, godząc się z możliwością utraty nawet wszystkich swoich oszczędności. Tak wielkie ryzyko nakazuje się poważnie zastanowić nad tym, czy rzeczywiście warto zawiązywać taką współprace. Naszym zdaniem nie należy tego robić. Są bowiem inne, równie łatwo dostępne metody inwestycji, gwarantujące większe poczucie bezpieczeństwa o kapitał.

 

Bezpieczne kupowanie kryptowalut w kantorze

 

Przede wszystkim stoimy na stanowisku, że inwestor samodzielnie powinien odpowiadać za swój kapitał i być świadom ryzyka, które wiąże się z jego inwestowaniem. Aby to ryzyko minimalizować, warto czasami decydować się na oferty mniej intratne, ale z większym poziomem bezpieczeństwa. Do takich można zaliczyć kupowanie kryptowalut w kantorze internetowym coincher.com. Inaczej niż ma to miejsce na giełdach kryptowalut, kupowanie w kantorze jest bezpieczne i przede wszystkim daje użytkownikowi możliwość dokładnego poznania kursu, jeszcze przed zawarciem transakcji. W przypadku giełd kryptowalutowych nie zawsze jest to możliwe.

 

Kantor coincher.com i brak dodatkowych opłat

 

Kolejnym powodem, który wg nas jest mocnym argumentem do tego, aby kupować bitcoin i inne kryptowaluty w kantorach, jest brak opłat. Rzeczywistym kosztem transakcji zawieranych w kantorach internetowych jest tylko obowiązujący w nich kurs wymiany. Może być on mniej lub bardziej korzystny, ale zawsze jest jawny i użytkownik może go porównać z innymi kantorami. Poza kursem, który z powodu zapewnienia zysku operatorowi kantoru, musi być nieznacznie wyższy niż kurs giełdowy, nie dochodzą do tego żadne dodatkowe opłaty. To bardzo ważne, ponieważ pozwala to mieć pewność o to, ile ostatecznie będzie kosztować cała transakcja. Kantor coincher.com to jeden z niewielu polskich kantorów kryptowalut, który istnieje na rynku od naprawdę dawna. Ma za sobą setki tysięcy zrealizowanych transakcji, przynosząc klientom naprawdę duże zyski. Ponadto sama jego obsługa jest bardzo prosta, szybka i niewymagająca specjalistycznej wiedzy.

 

Na co pozwala kantor kryptowalut coincher.com

 

Zanim podejmiecie ostasteczną decyzję o wyborze coincher.com i zaczniecie korzystać z jego usług, pragniemy wam przedstawić najważniejsze funkcjonalności, z których będziecie mogli korzystać. Jesteśmy pewni że ich duża ilość zadowoli najbardziej wymagających inwestorów i nie tylko.

 

1. Kupowanie kryptowalut

 

To jest to, czego oczekuje największa liczba użytkowników takich serwisów. Chcą oni bezpiecznie, szybko i bez ryzyka nabywać podstawowe kryptowaluty, aby móc z nich korzystać na giełdach i próbować swoich sił w inwestycjach. Pozwala im to uczyć się w miarę bezpiecznie na własnych błędach, a także samodzielnie oceniać różne kryptowaluty, dowiadując się jak one działają, jakie mają wady i zalety, jakie są szybkie i na których z nich można się wzbogacić, a których należy unikać.

 

2. Sprzedawanie kryptowalut

 

Każdy inwestor musi kiedyś sprzedać część swojego kapitału. Pozwala mu to wymienić akcje lub kryptowaluty na pieniądz tradycyjny, za który będzie mógł kupić np. inne monety lub przeznaczyć na wydatki, zupełnie nie związane z inwestowaniem. Pamiętaj że na coincher.com możesz nie tylko kupować kryptowaluty, ale również je sprzedawać. Jest to druga z podstawowych funkcjonalności, które zapewnia ci kantor. Dobrze jest również pamiętać o tym, że na coincher.com zawsze otrzymasz jeden z najlepszych kursów w sieci, bez ponoszenia dodatkowych opłat.

 

3. Portfel bitcoin

 

Przechowywanie kupionych kryptowalut powinno zapewniać im bezpieczeństwo, a tobie wygodę korzystania z nich. Nie będzie to możliwe bez dysponowania naprawdę skutecznym i niezawodnym portfelem. Dokładnie taki portfel możesz za darmo założyć na coincher.com. Nie jest to ani skomplikowane, ani czasochłonne. Możliwość korzystania z portfela kryptowalut na coincher.com, przysługuje każdemu zarejestrowanemu użytkownikowi, który ma aktywne konto. Zostań takim, a nie będziesz musiał dłużej szukać godnych zaufania serwisów, w których bezpiecznie można prowadzić swój portfel i przechowywać w nim swoje kryptowaluty.

 

4. Wiele kryptowalut w kantorze coincher.com

 

Utarło się mówić, że bitcoin to najważniejsza kryptowaluta na świecie. Jest to jednak bardzo duże i zbyt daleko idące uproszczenie. Owszem, bitcoin może się pochwalic naprawdę olbrzymim gronem użytkowników, a jego niewątpliwa siła i popularność tkwi w tym, że jest to pierwsza kryptowaluta na świecie. Jednak pod względem wydajności, możliwości, szybkości działania i szans na zysk, stoi ona daleko w tyle za wieloma innymi kryptowalutami, takimi jak Ethereum czy Litecoin. Czy to jednak skreśla ją z listy potencjalnych wyborów? Oczywiście że nie. Bitcoin jest bardzo wygodną i bezpieczną do inwestowania kryptowalutą, która idealnie nadaje się do nauki inwestowania przez początkujących użytkowników. Poza samym BTC, w ofercie kantoru coincher.com znajduje się wiele innych kryptowalut, mających naprawdę wiele ciekawych możliwości i dających większą szansę na osiągnięcie oczekiwanego zysku.


www.coincher.com

www.csvpn.com

Podziel się opinią
Komentarze (44)